Ko sva midva sanjala o hiški sva vedno poslušala »uf, hiša je res velik zalogaj…«
Na Instagramu @domek_2024 par deli svojo izkušnjo gradnje montažne hiše – od prvih sanj do zadnjih centimetrov tlakovcev. V iskrenem pogovoru razkrivata, zakaj sta izbrala montažno gradnjo, kako sta našla prave izvajalce in odprto spregovorita tudi o stroških, ki jih večina zamolči.

1. Kako sta se odločila ravno za montažno hišo, glede na to, da je dilema pogosto med klasično in montažno gradnjo?
V prvi vrsti je padla odločitev, da si želiva gradnjo na ključ. Iz tega sva izhajala. Zakaj? Ker sva nekaj let nazaj v lastni režiji prenavljala stanovanje v katerem trenutno bivava. Sama sva iskala materiale in mojstre. Zapravila sva ogromno časa, predvsem pa stresa z vsem usklajevanjem, slabo organizacijo in nenehnim prestavljanjem in obljubljanem zadev s strani izvajalcev. Če zamudi eden, se podre cel plan za naprej, potem spet drugi in tretji, ki sta vezana na prvega nimata termina in te zadeve so se vlekle v nedogled. Takrat sva sklenila, da v kolikor bova kdaj gradila, si želiva gradnje na ključ. Takrat so bile to le sanje, oddaljenje najmanj 10 let. Potem pa se je zelo hitro pokazala prilika za nakup parcele in gradnjo. Jaz sem bila pristaš montažnih hiš, to so bile že sanje mojih staršev. Ker je oče zadeve vedno natančno preučil, sem bila sigurna, da je to super odločitev. On pa se je kot vnuk zidarja seveda nagibal k klasični gradnji. K sreči je v tem času gradilo kar nekaj znancev in sorodnikov, ki so s klasično gradnjo imeli kar nekaj zapletov, zadeve so se vlekle, dolgo sušile itd. zato sva res natančno prečesala vse informacije o montažni gradnji, ki so prepričale tudi njega. Vsekakor je največjo vlogo igrala možnost izbire na ključ, ki je pri montažnih hišah »bolj pogosta opcija« kot pri klasični gradnji, na koncu pa definitivno tudi čas gradnje in to, da je projekt v celoti predan strokovnjakom. Od nakupa parcele naprej, do zadnje vtičnice zadevo ureja podjetje, za katerega se odločiš.
2. Kateri so bili ključni kriteriji, ki so vplivali na izbiro ponudnika montažnih hiš, in kaj je na koncu pretehtalo, da sta se odločila prav za tega ponudnika?
Midva sva se izbire ponudnika lotila tako, da sva res prečesala ves slovenski trg in ponudnike. Vzela sva si čas, saj je hiša res življenjski projekt in prav je, da se zadevi posvetiš in preučiš. Pridobila sva lokacijsko informacijo, v našem primeru tudi prostorski načrt (OPPN) ter spisala najine osnovne želje pri hiši. Pregledala sva tudi vse tipske hiše, ki jih je določen ponudnik ponujal in vsem poslala isto povpraševanje. Jaz osebno dam zelo veliko na odnos, prvi stik, odzivnost. In tudi tokrat je bil to prvi kriterij. Nekaj ponudnikov se ni odzvalo, oz. so se odzvali po 2 tednih, nekaj ponudnikov je po liniji najmanjšega odpora odgovorilo z linkom spletne strani in splošnega kataloga, kar si kot kupec seveda že pregledal. Nekaj se jih je odzvalo s »pogojem« po sestanku v živo, češ da prej ne dajejo konkretnih informacij in okvirnih ponudb. Kako sva midva kot kupca gledala na to? Ker sva se zadeve lotila sistematično in poslala veliko ponudb, enostavno na osnovne seatanke se res ne pelješ po vsej Sloveniji. Ja, nekaj časa jim seveda vzame priprava ponudbe, ampak z osnovnimi informacijami prepričaš kupca, da pride k tebi po konkretno ponudbo in na sestanek. Če si na začetku nekdo ne vzame časa za osnovno predstavitev in ponudbo, si ne želim sodelovanja in čakanja vsake zadeve. Nekaj pa se jih je že takoj odzvalo s konkretno ponudbo. In na tem mestu bi res pohvalila vse tovrstne izvajalce. Samo eno podjetje pa je z nama navezalo konkreten stik po telefonu. Gospa je poklicala, predstavila podjetje, delo, hiše, način gradnje, pripravila ponudbo za tipsko hišo ki sva jo gledala in sama predlagala, da izriševa tloris, ki si ga želiva, da pripravijo še individualno zasnovo po najinih željah. V prvi vrsti me je prepričalo ravno to. Ko pa sva primerjala vse prispele ponudbe pa sva bila pozorna predvsem na materjale. V prvi vrsti na sestavo in debelino stene. V osnovni ponudbi različni ponudniki ponujajo različne debeline sten, ostalo za doplačilo. Pri tem ponudniku je bila super stena že v osnovni ponudbi. Naslednja zadeva so bila podjetja, ki so vključena v gradnjo in njihovi produkti. V tem podjetju so nama bila sama znana, klasična, preverjena podjetja, ki jih vsi poznamo (npr. Lip Bled, Pirnar, Hans Grohe). Nekatera podjetja izbirajo najcenejše opcije za zadeve, samo da pač so. Naslednja zadeva pa je bil razpoložljiv budget za zadeve, ki jih izbiraš sam, npr. ploščice in parket. Zadeva, ki mora biti v ponudbi na ključ, vsako podjetje pa budget določi samo. Večji kot je budget, bolj kvalitetno keramiko in parket lahko izbereš brez doplačila. Iskreno, s tem stranki pokažeš neko spoštovanje. Mar nam je, da izberete kvalitetno, brez da bi ne vem koliko doplačevali. Pri tem ponudniku je bil budget res visok. Ko sva potegnila črto je bilo izbrao podjetje pri vseh naštetih točkah precej v prednosti. Zato na koncu ni bilo ni bilo nobene dileme. Najin izbran ponudnik so Žiher hiše.
3. Kako dolgo je v resnici minilo od prve ideje o hiški do trenutka, ko sta dejansko začela s prvimi deli na parceli? In kdaj predvidevata, da se bosta lahko vselila v svoj novi dom?
Najina časovnica:
- November 2023: Ogled parcele
- Januar 2024: Uradni nakup parcele, vpis v zemljiško knjigo
- April 2024: Podpis pogodbe z Žiher hiše, začetek pridobivanja gradbenega dovoljenja
- December 2024: Izdano pravnomočno gradbeno dovoljenje
- Januar 2025: Začetek gradnje, temeljna plošča in prvi dan montaže hiše
Rok za predajo ključa je v avgustu 2025, ker pa so pri Žiher hišah ekspresno hitri, predvidevava da bo predaja ključa prej. Končna vselitev pa je odvisna od izdelave in montaže pohištva. Ker je vso pohištvo v hiši izdelano po meri, predvsem zaradi mansarde pa moramo z dejanskim naročilom počakati do čisto končnih tlakov (ploščice, parket) da bodo mere res do milimetra natančne. Takrat gre lahko pohištvo uradno v izdelavo in takrat začne teči rok za dobavo, ki bo v najinem primeru 2-3 mesece. Imava pa vso pohištvo že izbrano in dogovorjeno, čakamo samo še meritve. Končno selitev planirava konec poletja/ začetek jeseni in že nestrpno odštevava in se veseliva.
4. Opazili smo, da skozi celotno zgodbo odprto pišeta tudi o stroških in številkah, kar je precej redko videti. Kaj vaju je spodbudilo k tej odprtosti?
Ko sva midva sanjala o hiški sva vedno poslušala »uf, hiša je res velik zalogaj, uf, kredita ne dobiš če nimaš ne vem kakšne plače, hiša ni samo hiša, nabere se kup nepredvidljivih stroškov«. Hm, fajn. A lahko nekdo pove vsaj okvirno cifro, da si ljudje znajo predstavljat? Da mi, ki sanjamo o hiški vsaj okvirno vemo, a so sanje dosegljive al pač ne? Joj, veš, to je tako relativno, vse je odvisno od materiala, velikosti… To sva poslušala par let. Vmes sva iskala profile, ki gradijo in vsakič pogrešala cene. Okvirne. Da si znaš predstavljat koliko tak projekt okvirno nanese. Ko se je pri nama pokazala prilika za parcelo in gradnjo sva kot dva detektiva iskala okvirne cene, podatke, stroške, previdno spraševala, vohunila, pošiljala povpraševanja za vse možne zadeve, da sva vsaj okvirno preračunala, če bo projekt lahko šel skozi. Tisti moment sva se odločila, da bova najino gradnjo delila. Od prvega do zadnjega dne, poudarek in razlika od ostalih profilov pa bodo ravno cene. Cene vsega. Od prvega do zadnjega dne. Da si bodo ljudje znali predstavljat kaj vse lahko pričakujejo, koliko nanesejo posamezne zadeve in predvsem koliko se nabere stroškov, za katere kot laik nimaš pojma da obstajajo. Ti veš, da plačaš parcelo in hišo. Malokdo pa ve, da plačaš vsak žig, vsako izdajo dokumenta, vsak priklop, vsakega majstra, ki pride na parcelo za 5 minut. In na koncu se teh stroškov nabere, po najinih izračunih okrog 10.000€. In če jih ne pričakuješ se zadeve ustavijo. Zdaj pa se je izkazalo, da ko deliva cene so ljudje pozitivno presenečeni, kako je to možno, da je npr. 3 sobno stanovanje dražje kot nova hiša, katere tloris zrišeš sam po svojih željah. Ali pa npr. da v primeru da imaš parcelo ali pa da najdeš kakšno ugodno parcelo prideš ceneje skozi z novogradnjo, kot da kupiš narejeno hišo. Tudi naju je to pozitivno presenetilo. Dobiva pa tudi ogromno pohval profila ravno na to temo, ker objavljava cene. To sva midva pogrešala in v veselje nama je, da lahko ljudje te informacije dobijo. Iskreno, nama je bila to ena izmed najpomembnejših informacij. Ja, je že res, da se hiše razlikujejo po željah, velikosti itd. ampak ja, vedno napišem točno kaj sva izbrala in zakaj in točno koliko je bila cena. Seveda je vsem logično, da si zneske potem okvirno preračunajo na svoje želje in potrebe. Ogromno ti pomeni že vsaj okviren znesek. Midva npr. pred gradnjo za veliko stvari nisva vedla niti a se bo določena zadeva štela v stotakih ali tisočakih.
5. Ali vaju je med gradnjo kakšen strošek posebej presenetil – nekaj, česar v začetnem načrtu nista pričakovala? In kako sta sicer načrtovala oziroma razporedila vajino financiranje?
Pri gradnji je veliko finančnih presenečenj, bi jih pa razdelila na tiste negativne, se pa kar precej najde tudi pozitivnih. Na tem mestu bi najprej začela s tem, da predstavim najino situacijo. Eno parcelo, kmetijsko zemljišče brez priključkov je on podedoval. Prvoten plan je bil graditi tam. Ko sva se pozanimala, bi bil to projekt kar nekaj let, ker je treba počakat da bi občina tam spreminjala in prilagajala prostorske načrte. Papirji in komunalna ureditev s čakanjem okvirno 6 let bi naju prišla 50.000€. Potem pa se je »zgodilo življenje«. Moja staršta sta umrla, podedovala sem stanovanje, ki sva ga najprej obnovila in oddala v najem. Ves čas pa sva preverjala prodajo parcel v bližini. Tik preden sva začela s pridobivanjem domumentov za tisto parcelo pa sva opazila, da se v bližini mojega rojstnega kraja prodajajo komunalno opremljene parcele za njin sprejemljiv budget. Za nakup naju je prepričalo to, da je komunalno urejena, kar nama prihrani kar nekaj let in stroškov. Za to parcelo sva imela privarčevo prib. 50%, v obliki podedovanih delnic, ki sem jih podedovala od staršev, za ostal del sva takrat vzela kredit, ki sva ga v roku 3 mesecev popolnoma pokrila s kupnino stanovanja. Za cca. 500m² parcele sva odštela manj kot 65.000€ kar je prava redkost. Res sva imela srečo s ceno in srečo, da sva prav čas videla in skombinirala finančno. K sreči sva imela privarčevano toliko, da sva dala konkretno aro, da so naju počakali z ureditvijo kredita. Za hišo pa je bil finančni plan prodati stanovanje. Na tem mestu bi poudarila dejstvo, da imava oba plače pod povprečjem in da kredita, ki bi pokril celo hišo, v primeru da ne bi prodala stanovanje ne bi dobila nikoli. Če ne bi podedovala stanovanja bi bile najine sanje o hiši zgolj sanje. In o tem odprto govoriva in ne skrivava. Časi so taki, da brez »pomoči«, dedovanja si hišo zelo težko privoščiš, če nimaš vsaj povprečne plače. Oz. daš na tehtnixo. Celo življenje varčevat in bit dobesedno prikrajšan, ali uživat življenje in ne imeti hiše. H krati pa sva hvaležna, da se je situacija izšla tako kot se je in da sva iz tragiče izgube poskusila potegnit vaaj nekaj »pozotivnega«. Čeprav vedno rada rečem, da bi raje pila kavo v garsonjeri s starši, kot jedla kosilo v hiši brez njiju. Temeljno ploščo in večino hiše sva pokrila s prodajo stanovanja. Srečo sva imela, da je bilo stanovanje v meatu, zato sva zanj dobila nekaj manj kot 300.000€. Za temeljno ploščo sva odštela cca. 25.000€, kot omenjeno so naju »nepričakovani stroški prišli« okrog 10.000€, ponudba za hišo nekaj manj kot 200.000€, posebej pa sva doplačala tudi vzorčenje, torej izbiro materjalov, plošcic, vticnic, okrog 20 000€. Tega stroška se lahko izognete, če se odločite za osnovne materiale. Vseeno pa bova za dokončanje, urejanje okolice potrebovala še 60.000€ kredita. Nekaj ga bova odplačala s povrnitvijo Ekosklada (hiša je namreč peilagojena po razpisih), nekaj pa z rednimi obroki.
Negativna finančna presenečenja: vsi stroški povezani z urejanjem gradbenega dovoljenja, ki jih plačaš občini oz. upravni enoti. Sem spada taksa za izdajo gradbenega dovoljenja (cca. 300€), mlade družine so te takse k sreči opravičene!, plača se komunalni prispevek, tudi če je parcela komunalno že urejena (pri nama je bil k sreči zelo nizek (cca. 800€), ta strošek je odvisen od kriterijev občine. Vsaka občina ima svoje kriterije. Slišala sva tudi že za prispevke okrog 20.000€. Eden od takih nepričakovanih stroškov je prav tako plačilo nadomestila za spremembo namembnosti kmetijskega zemljišča, pri katerem sva imela midva tudi srečo in plačala manj kot 500€, znajo biti pa tudi ti zneaki v tiakočakih. Strošek, ki te preseneti je tudi obisk geodetov, geomehnikov, ki pridejo najmanj trikrat. Vsak obisk se plača posebej in znaša od 300- 500€. Tega se hitro veliko nabere. Nepričakovano presenečenje pa so tudi komunalni in elektro priklopi, ki znašajo okrog 1500€ vsak. O tem nihče ne govori. Vse pa spada h hiši in gradnji. Brez tega nisi niti pri izkopu. Večina npr. ne ve tudi tega, da se pri montažnih hišah posebej plača izkop in temeljna plošča. To ni všteto v ceno hiše. Cene temeljnih plošč se gibljejo od 20.000 do 35.0000€, odvisno od mnenja geomehanika, velikosti tlorisa itd.
Pozitivna finančna presenečenja pa so bila: sama hiša. Torej, novogradnja, hiša na ključ, v najinem primeru z individualnim tlorisem naju je stala nekaj manj kot 200.000€. Torej skoraj 100.000€ manj kot sva prodala stanovanje v središču meata. Tudi stare hiše se večinoma trenutno prodajajo za krepno čez 200.000€ pa so potrebne temeljite prenove. Zelo pozitivno pa naju je presenetila tudi cena pohištva po meri za celo hišo. Večina nas ima v glavi, da so individualne stvari, stvari po meri dražje kot neka tipska različica. V primeru hiš in pohištva ni tako. Cene so popolnoma konkurenčne in primerljive. Midva bova za pohištvo po meri, za celo hišo odštela okrog 15.000€. Pričakovala sva vsaj dvakratni znesek.
6. Kje sta pridobila vse znanje in informacije, ki sta jih potrebovala za gradnjo? Sta se opirala na izkušnje drugih, strokovnjake, forume ali povsem druge vire?
Informacije sva začela iskati od znancev, ki so v tistem času gradili. Imela sva srečo, da jih je bilo kar nekaj. Imava pa tudi kar nekaj kolegov, mojstrov na različnih področjih, ki so prav tako podali precej informacij.
Na neki točki sva si želela pomagati tudi z družbenimi omrežji, raznimi skupinami, forumi, ampak sva to opcijo zelo hitro opustila, na žalost se tam v večini ne najde koristnhih informacij, kot sem že omenila, midva veliko dava na spoštljiv odnos in komunikacijo, v tem primeru tega žal ni. Skupine sva kar hitro zapustila, forumov nisva več brala.
Od družbenih omrežij bi izpostavila dobre izkušnje in veliko uporabnih informacij, ki sva jih dobila pri profilih o gradnji, podobnih najinemu. Veliko jih je, vsak pa ima nek svoj način deljenja informacij, različnih izkušenj, ponudnikov, želja. Teh profilov se je nabralo zelo veliko in zelo mi je všeč, ker imamo vsi res lep, kolegialen odnos. Med seboj delimo izkušnje, priporočila in občutek imam da se vsi razumemo in podpiramo med sabo. Midva sva dobila ogromno super nasvetov in se veliko naučila.
Sva pa tudi midva zelo veliko brala. Iskala informacije, googlala, iskala. In v tem primeru je treba informacije spravit »skozi sito in filter« ker žal živimo v svetu, ko je treba vse »preverit«.
Sva pa midva verjetno ena izmed redkih ljudi, ki res globoko spoštujeva vse strokovnjake in mojstre. In njihova mnenja so sveta. Midva se nobene zadeve nisva in se ne bova lotila sama, ker sva mnenja da je vsako delo vredno spoštovanja. Z razlogom vsak mojster in strokovnjak hodi v šolo, se izobražuje, dela prakso. In midva prisegava na to. Za vsako končno odločitev se posvetujeva z mojstrom, strokovnjakom. Seveda je zato potrebno izbrati osebo, ki ji popolnoma zaupaš, da ji zadevo lahko v celoti predaš in zaupaš. Do danes nimava ene negativne izkušnje ampak same pozitivne. Vsako zadevo sva načrtovala s strokovnjakom za tisto področje, ga spraševala in mu zaupala. Na tem mestu bi poudarila, da pri gradnji ni neumnih vprašanj. Sprašujte karkoli vam pride na pamet. To je vaš življenski projekt! Upoštevajte mnenja, vprašajte po njihovem mnenju, izkušnjah njihovih strank. Najina vprašanja so bila vedno: kako bi vi naredili zase? Sva bila pa vedno presenečena, ker je večina rekla, da niso več navajeni, da jih ljudje upoštevajo in sprašujejo. Prej obratno, da želiijo vsilit svoje mnenje.
Midva sva imela do sedaj z vsemi mojstri in strokovnjaki super srečo, odličen odnos in vedno so bili vsi pripravljeni sodelovati, poslušati najine želje, deliti svoja mnenja; izkušnje, znanje in nasvete in vedno smo skupaj prišli do končne odločitve.
7. Kako sta se lotila načrtovanja zunanje okolice? Sta o tem razmišljala že med samo gradnjo ali bosta dodatne ureditve (vrt, terasa, ograja …) urejala postopoma, po vselitvi?
Do določene mere moraš okolico predvidit že pred samo hišo. Vsekakor moraš prej planirat uvoz, parkirišča, vhod in lokacijo terase, da sploh veš kako obrnit hišo, kam postavit izhode na teraso in podobno.
Kar pa se tiče dokončne ureditve okolice pa se ukvarjava sedaj, ko smo zaključili fasado in umaknili oder. Zdaj smo dobili tisti realen vpogled v okolico, koliko prostora ostane in kako izgleda. Dokler je postavljen gradbeni oder je ta predstava nemogoča.
S tem je prišlo spet ogromno odločitev in dilem. Kaj izbrati za zunanje tlake? Keramiko, asfalt, tlakovce…. Midva sva tudi to dilemo rešila z mnenjem strokovnjaka. V enem stavku nama je pojasnil vse: »predsavljaj si, da ti čez 20 let poči cev in je treba prekopat pol dvorišča. Če boš dala asfalt ali keramiko, ti bom pol dvorišča razbil in boš imela od takrat naprej pol dvorišča ali drugačno keramiko ali pa drugačen odtenek asfalta. Okej, v skrajnem primeru boš razbijala in prenavljala celo dvorišče, da bo lepo zgledali. V primeru, da damo tlakovce, bom tlakovce na tistem delu pobral ven, popravil in jih zložil nazaj. No, v momentu sva bila odločena, da bomo okrog hiše imeli tlakovce. Tlakovci bodo na uvozu, parkirišču, okrog hiše in tudi na terasi, ker si želiva da je, kar se tiče urejenega dela vse v istem stiku. Se pa še odločava kakšni. Klasični manjši ali večje betonske plošče.
Kar se tiče zelenega dela in ozelenitve, nisem tipična »gospodinja«. Za razliko od mnogih meni vrt, obrezovanje, plevel, sajenje, zalivanje in vse kar spada zraven ne predstavlja veselja ampak obveznost. Nisem (še) na točki, da bi uživala v vrtnarjenju in urejanju okolice, rada pa imam da izgleda urejeno. Zato je najina misija s čimmanj truda imeti čimbolj urejene površine in zaenkrat je plan samo urejena zelenica. Spogledujeva se s travno rušo, ker imava psa in si želiva, da je ozelenjeno čimprej. K sreči nama za ozelenitev ne ostane velika površina in upam, da se finančno izide s travno rušo, ki je razumljivo malo dražja, kot seme in čakanje, da vzklije.
Pošiljala sva tudi že ponudbe za nadstreške in pergole in našla podjetje, za katerega sva odločena, da bo najina izbira. Dolgo sva bila sigurna, da bova obe zadevi vzela pri njih, zadnji mesec pa vedno bolj razmišljava, da namesto nadatreška raje planirava garažo, ker je po prostorskem načrtu lahko nekaj kvadratov večja, kot je dovoljena velikost nadstreška. Bo pa to projekt, ki bo verjetno nekaj let počakal zaradi financ.
Ker imava psa, si želiva čimprej urediti tudi ograjo. Z ograjo sva imela velike načrte in čudovit dizajn, za katerega se je izkazalo, da bo zaradi prostorskega načrta padel v vodo. V prostorskem načrtu je namreč dovoljena samo lesena ali žičnata ograja, zato bova primorana izbrati klasiko, 2D panelno ograjo, za katero smo še v dogovarjanju.
Plan je narejen, želje in načrti so razposlani, čakava okvirne predračune in si ne delava utvar. Upava, da bova čimveč lahko pokrila letos, sigurno pa ne vsega. Imava pa super izgovor. Selitev načrtomujeva na jesen in upava, da terase letos še ne rabimo in bo to strošek naslednje pomladi. Upava, da bomo prišli do izravnave terena, trave in ograje, da lahko kuža uživa v prostih izhodih.
8. Vemo, da sta bila z izkušnjo pri Žiher hišah zadovoljna. Kaj pa drugi ponudniki, s katerimi sta sodelovala pri gradnji? Je kdo še posebej izstopal in bi ga z veseljem priporočila tudi drugim?
Drži. Žiher hiše so svoje delo do danes opravile visoko nad povprečjem. Kaj pomeni visoko nad povprečjem? Vsi vemo, kaj pričakovat od »ponudnika montažnih hiš«, kaj je njihovo delo in bodo naredili. To je bilo vse opravljeno tako kot se pričakuje. Nad pričakovanji pa midva štejeva vso njihovo gostoljubje, odzivnost, prijaznost, vsa svetovanja, vse strokovnjake, vse klice, sestanke, deljenja izkušenj, aktivno sodelovanje pri vseh izbirah vzorčenja, vsa priporočila, vso pomoč, ki so nama jo nudili ob urejanju zadev, ki niso direktni vezana na njihovo delo (npr. urejanje elektra, izbira pohištva itd.)
Midva imava s prav vsemi izvajalci zelo dobre izkušnje. Večino nama jih je v sklopu hiše na ključ priskrbel Žiher, del pa sva jih izbirala sama.
Pri nama je štelo to, da so bili pošteni, odzivni in pripravljeni na svetovanje, sodelovanje. Kot sem omenila, midva sva vedno konkretno izvajalce spraševala za mnenja in jih tudi upoštevala. Prav vsi so aktivno sodelovali, zadeve razložili, delili izkušnje in podali svoja mnenja. Vedno sva vse spoštovala, oni naju in z vsemi smo spletni res lep odnos. Je pa res, da sva midva kot stranke razumevajoča, spoštljiva, zadeve rešujeva sproti in s primerno komunikacijo. Žal je tega vse manj (zelo velikokrat se z mojstri pogovarjamo ravno o tem). Poskusiva biti »dobre stranke«.
Kar je najbolj pomembno, čisto vsi izvajalci so se držali dogovorjenih rokov.
Omenila bom vse, katerih se spomnim, ker si prav vsi zaslužijo omembo in priporočilo:
ŽIHER HIŠE: ponudnik montažnih hiš
Ga. ALENKA TOMORI; arhitekt, projektant
Ga. Breda Pivko: geomehanik
Lokalni izvajalec Kristijan Kemperle: izkop, temeljna plošča, urejanje okolice
G Darjan Kostanjevec, Rebo Technik: elektrika
Burger d.o.o: estrih
G.V.F d.o.o: keramika
Neos ids: vitualizacija in izrisi
Studio Prevc Btc: pohištvo
Jez d.o.o: bela tehnika
Genial: pergola, nadstrešek
9. Kaj bi svetovala nekomu, ki se odloča za gradnjo montažne hiše?
Vzamite si čas, da načrtujete vaše želje, poiščite čim več ponudnikov, razpošljite čim več povpraševanj in dobro preučite ponudbe na podlagi vaših želja.
Ne zanašajte se na mnenja v raznih skupinah in na forumih, oz. o mnenjih razsodite in jih jemljite z distanco.
Poskusite pridobit čim več realnih izkušenj, torej, od ljudi, ki že živijo v hišah posameznega ponudnika in imajo realne izkušnje.
Zaupajte ljudem, s katerim sodelujete, oz. toliko časa iščite mojstre in strokovnjake, dokler ne najdete nekoga ki vam bo dal občutek varnonosti in mu boste lahko popolnoma zaupali.
Veliko sprašujte, poslušajte in upoštevajte mnenja mojstrov, strokovnjakov. Imajo bogate izkušnje s terena in res vedo kaj se obnese in kaj je uporabno.
Hiša je ogromen projekt, v katerem sodeluje ogromno ljudi. Normalno je, da pride do šuma v komunikaciji ali kakšne napake. Bodite razumljivi, spoštljivi in mirni. Vsaka zadeva je rešljiva, brez skrbi.
Vse poslikajte in dokumentirajte, slike pridejo prav tudi kasneje, ko boste iskali »kje gredo cevi in napeljava«.
Pozanimajte se o trenutnih razpisih, za povrnitev stroskov iz različnih skladov.
NE zapravljajte časa za živce ko kaj ne gre po planu, ker se na koncu vse razplete tako, da je prav, je pa veliko lažje to govoriti kot v tisti situaciji upoštevati. Ampak hej! Najine izkušnje so se vse obrnile v pozitivno!
Uživajte v projektu in bodite ponosni na vsak korak!
10. Kako gledata na celotno izkušnjo gradnje doslej? Bi kaj spremenila?
Kot poudarjam na profilu in tudi v preteklih vprašanjih, najina izkušnja z gradnjo je v 99% pozitivna. Odlične izkušnje imava prav z vsemi izvajalci. Spoznala sva veliko čudovitih ljudi, tako pri gradnji kot pri ustvarjanju profila.
Na splošni sva z vsem zadovoljna, ker sva imela odlično ekipo, nasvete, predloge, se pa seveda kakšne stvari izkažejo šele v praksi.
Ena od stvari, ki bi jo spremenila so bleščice na fasadi. Bleščice pridejo do izraza, ko nanje posveti sonce. Mi smo bleščice dali na stran fasade, kjer je ves čas senca in so praktično neuporabne. Zadevo bomo reševali z dobro osvetlitvijo hišo, tako da se bomo bleščali ponoči.
Druga zadeva, ki bi jo spremenila pa je cokel, podzidek. Ves čas sva mislila da bo viden, zato sva izbrala antracit barvo, da malo spremeni spodnji del hiše in da se ujema z barvo alu oken. Na koncu se je izkazalo, da bo cel podzidek zaradi lege hiše zasut. Če bi to vedela prej, definitivno ne bi izbirala posebne barve.
Zadeve, ki jih bomo še »dodelali« pa so barva notranjega dela vhodnih vrat, kar bomo verjetno reševali taki, da bomo prelepili s folijo. Notranja vrata sva izbrala v beli ampak z vidnim vzorcem lesa, ker je najlažje zaradi čiščenja, drugače bi izbrala črna, ampak ker imava trenutno črne fronte veva da so izredni nehvaležna za čiščenje. Notranji del vhodnih vrat pa izgleda res »industrijsko«, in vhodna vrata bova prelepila s kakšno okrasno folijo.
Po vseh oknih so žaluzije, razen na stopnišču, sva pa zdaj ugotovila da je tudi to okno precej na udaru zato bova tudi tja dala neka senčila.
In nekaj tistih dilem, ki jih imava že od začetka. Sva se prav odločila, da sva dala v kuhinjo parket in ne plošcic? To bomo videli ob uporabi. Trenutno imava laminat in se super obnese.
Dilema pa so bila tudi balkonska vrata med stenskim delom in otokom v kuhinji. Zadnji moment smo jih »izbrisali, ker je to edina stran, na kateri imava blizu soseda, zato sva zagovarjala steno brez oken. Vseeno pa se včasih utrne misel, o kako bi tole okno poživelo to steno.
Za celotno hišo sva izhajala iz dosedanjih izkušenj in življenskih navad ki jih imava, kaj se nama trenutno dobro obnese in kaj bi spremenila. Poslušala nasvete strokovnjakov in zadovoljna sva z rezultatom. Prepričana, da smo sprejeli prave odločitve in že nestrpno odštevava da jih preizkusiva tudi v praksi!
Bi se pa ob tej priliki iz srca zahvalila čisto vsem, ki sodelujejo pri najinem projektu. Vsem en ogromen hvala in pohvala za opravljena dela!
Upava, da boste tudi vi bralci imeli tako dobre izkušnje in da vam bi gradnja ostala v lepem spominu.
Portalu Gradnja in obnova pa se iskreno zahvaljujeva, da naju spremljajo, podpirajo in zelo sva počaščena in hvaležna, da ste naju povabili k intervjuju. Z veseljem sva se odzvala. Hvala za priložnost in izkušnjo.
Premium letna kuhinja je zasnovana kot samostojna enota s premišljenim avtomatskim nadstreškom, ki omogoča popolno zaščito pred vremenskimi vplivi. Ne glede na velikost vaše terase ali vrta jo lahko postavite kamorkoli, saj ne zahteva dodatne konstrukcije ali vgradnje v [...]
Premium letna kuhinja je zasnovana kot samostojna enota s premišljenim avtomatskim nadstreškom, ki omogoča popolno zaščito pred vremenskimi vplivi. Ne glede na velikost vaše terase ali vrta jo lahko postavite kamorkoli, saj ne zahteva dodatne konstrukcije ali vgradnje v [...]