LESENA ZUNANJA PREOBRAZBA PREJ – POZNEJE: Urbano zatočišče živaloljubcev

V mestnem okolju, kjer so pozidane strukture pogosto prevladujoče, je vključitev lesa in ostalih naravnih materialov, ključnega pomena za ustvarjanje prijetnih in trajnostnih zunanjih prostorov. Projektna naloga je zajemala vzpostavitev prehoda iz pritlične terase do vrta, izgradnjo nadstreška z letno kuhinjo in nove opore za vzpenjavke. Pred prenovo je bila južna terasa brez povezave »notranjost-zunanjost«, po prenovi pa je postala prilagojena ljubiteljem živali, ki poletje preživljajo na morju, doma pa bivajo v preostalem delu leta, ko je sonce zaželeno.

 

Qr 2

Prej in potem: nadstrešek prislonjen na vzhodni del hiše in južna pergola sta načrtovan arhitekturni doprinos, ki izboljšuje bivanje prilagojeno uporabniku.

 

Qr 3

 Prej in potem: »lebdeča« streha, ustvarjena s pomočjo zidane niše in kovinskih distančnikov, prinaša občutek prostornosti in zaščite. Svetlobo prepuščata steklena pasova ob garaži in terasnem stopnišču.

 

Višina izjemoma trimetrska.

 

Izhodišče za višino nadstreška sledi etažni razdelitvi hiše. V funkciji nosilnosti konstrukcije je zidana niša, ki nudi prostor za kuhinjo, zastira poglede z ulice in ustvarja zasebnost pred blokovskimi sosedi. Na drugi strani se na nosilno gred nadstreška obešata dva, z jeklenicami povezana pergolna portala. Poudarjata integracijo z notranjimi prostori, ki so preko monolitnih stopnic spojeni z vrtom. Detajli, kot so unikatni leseni ročaj ali belo siv lomljen pesek v betonskem tlaku, ne le izboljšujejo estetiko zunanjega prostora, temveč tudi prispevajo k njegovemu funkcionalnemu vidiku.

 

Prej in potem: pritlično teraso in vzhodni del vrta povezuje pergola in nadstrešek nad letno kuhinjo in jedilnico.

 

 

Ekološka vrednost lesa in dolgoživost betona.

 

Trajnost je ključni vidik sodobnega oblikovanja zunanjih ambientov, kjer se uporabljajo gradbeni materiali, kot sta les in beton. Les ima občutno nižji ogljični odtis kot beton, predvsem zaradi manjše energetske porabe pri proizvodnji in sposobnosti shranjevanja ogljika v lesni masi. Nasprotno pa beton ponuja dolgo življenjsko dobo in nizke stroške vzdrževanja, kar lahko na dolgi rok zmanjšuje njegov okoljski vpliv. Načrtovanje in strokovna izvedba sta zmanjšala vizualni hrup in ustvarila uravnotežen sprostitveni »lounge« kotiček za stanovalce in njihove živali. Po definiciji zatočišča je preobrazba ustvarila prostor, kamor se sedaj najrajši zatečejo.

 

Prej in potem: sončna pergola je pripravljena na trto, ki bo poskrbela za poletno senčenje. Prehod z ulice je zdaj zazelenjen ter zaradi uporabnosti bivalnih kvadratov prestavljen na drugo stran (pri garažni kolesarnici).

 

Kakšne prednosti prinaša z nadstreškom zaščiten prostor pod nebom?

 

Nadstrešek iz smrekovega lesa zagotavlja zaščito pred soncem, dežjem in snegom, kar omogoča uporabo zunanjega prostora v vseh letnih časih. Podeskana streha je prekrita z vodoodporno folijo in zaključena s pločevinastimi obrobami. V kolikor jo ekstenzivno zazelenite in spremenite v »zeleno«, jo dodatno zaščitite pred temperaturnimi in mehanskimi obremenitvami (točo). S tem ji podvojite življenjsko dobo in prispevate k boljšemu bivalnemu ugodju v okolici. Piknike ali večerne zabave lahko organizirate tudi ob spremenljivih vremenskih napovedih ter na suhem pripravljate in uživate obroke ob pogledu na vrt. Globina nadstreška omogoča dovolj hladu ter ustvarja pogoje za naravno prezračevanje, zaradi dobre toplotne izolativnosti lesa pa se prostor ne pregreva.

 

Qr 6

Potem: letna kuhinja in jedilnica ponujata stik z naravo. Hkrati pa vrtovi lahko služijo kot habitati za različne rastlinske in živalske vrste, kar pripomore k povečanju biodiverzitete v mestnih okoljih.

 

Potem: nezanemarljiva nadloga pri bivanju zunaj so komarji, lastniki se proti njim zaščitijo s svetlobnimi pastmi (UV lovilci) in rastlinskimi odganjalci (sivka, citronela, rožmarin, bazilika in ognjič). Pravijo, da deluje. 😉

 

 

Celostno načrtovanje: Jože Kos, Center za zunanjo ureditev

Fotografije in tekst: Špela Pavlič Kos, Mizarstvo Kos

Naroči revijo

Zagotovite si brezplačen izvod revije s sodobnimi trendi za gradnjo in obnovo. Spoznajte preko 70 atraktivnih rešitev, ki jih ponujajo izključno uveljavljena slovenska podjetja. Revija je za vas brezplačna, tudi poštnino krijemo mi.

  •   Želja po gradnji lastnega doma so sanje marsikoga. Ta življenjsko pomembna in hkrati zahtevna odločitev prinaša številne dileme. Kako uresničiti svojo vizijo in hkrati spoštovati že grajeno okolje? Ključ do uspeha se skriva v kakovostnem sodelovanju med arhitektom in [...]

      Želja po gradnji lastnega doma so sanje marsikoga. Ta življenjsko pomembna in hkrati zahtevna odločitev prinaša številne dileme. Kako uresničiti svojo vizijo in hkrati spoštovati že grajeno okolje? Ključ do uspeha se skriva v kakovostnem sodelovanju med arhitektom in [...]