Izpopolnjena rešitev za zaščito lesa
Zunanje lesene površine so močno izpostavljene vremenskim vplivom, zato je zaščita in ustrezno vzdrževanje ključnega pomena, da les skozi leta ohrani svojo privlačnost in trpežnost. Posebno pozornost pri negi terjajo predvsem horizontalne lesene površine, kot so terase, zunanje stopnice, vrtno pohištvo in ograje. V tem članku bomo predstavili ključne korake, kako poskrbeti, da bo vaš les vedno videti čudovito in bo dobro zaščiten.
Leseni izdelki na prostem so izpostavljeni različnim vremenskim vplivom in drugim zunanjim dejavnikom, kar lahko vodi do njihovega hitrega staranja in propadanja. Redno vzdrževanje in pravilna zaščita lesa sta ključna za ohranjanje njegove lepote in funkcionalnosti. Površinsko zaščito lesa, ki je močno izpostavljen vremenskim vplivom, je priporočljivo obnavljati na dve do tri leta, saj le tako lahko zagotovimo dolgotrajen lep in negovan videz lesenih izdelkov. Kakovost premaza in pravilno izveden postopek nanosa igrajo pomembno vlogo pri zaščiti lesa pred vremenskimi vplivi in drugimi škodljivimi dejavniki.
Priprava lesa pred zaščito
Preden začnemo z zaščito lesa, je nujno, da površino temeljito očistimo. Bondex posebno čistilo za les je idealno za to nalogo, saj prodre globoko v pore in odstrani tudi najbolj odporne delce umazanije, alge, mah in prve znake plesni. Pravilna priprava površine je ključna za dolgotrajno zaščito lesa.
Štirje koraki za dobro zaščito lesa
Veliko preglavic nam povzroča zaščita in nega lesenih talnih oblog na balkonu, na terasi ali pod lesenimi nadstreški, ki so pogosto neposredno izpostavljene vremenskim vplivom. Gospoda Zvoneta Gradišnika iz podjetja Grama smo povprašali, kako poskrbeti za lesene površine, da bodo ostale lepe tudi na dolgi rok? Zaupal nam je: “Za zaščito lesenih talnih oblog na terasi je najbolje uporabiti kakovostna olja in premaze. Interval obnavljanja je pogostejši kot drugod, saj so te površine bistveno bolj izpostavljene vremenu in obrabi,” opozori Gradišnik.
- Priprava lesa
Les najprej očistimo in odstranimo smole, voske, maščobe, alge in plesen, poškodovane in uničene dele saniramo. Les površinsko obrusimo, tako da odstranimo morebitno sivino. Poskrbeti moramo tudi, da je les dovolj suh. Vlažnost lesa naj ne presega 20%, svetuje Gradišnik. - Osnovna zaščita
Najpomembnejši korak je zaščita z osnovnim premazom. Ta les zaščiti pred modrenjem, algami in škodljivci, hkrati pa deluje kot vezni sloj za nadaljnje premaze. Zlasti pomembno je osnovno zaščito uporabiti na novem in mehkem lesu (smreka, bor, jelka), uporaba pa se, kot pove Gradišnik, priporoča tudi pri obnovi starih premazov. Z uporabo osnovnega premaza podaljšamo splošno trajnost končnih premazov. - Izbira končnega premaza
Na vsak les vplivajo vremenske razmere, opozori Gradišnik: “Dež povečuje vlažnost lesa, sonce pa pospešuje izhlapevanje vlage, kar na lesu povzroča razpoke v katerih se lahko razmnožijo alge, plesni in lesna gniloba. Takšen les je tudi bistveno bolj izpostavljen lesnim škodljivcem.” S premišljeno izbiro premazov bomo les zaščitili pred negativnimi vplivi okolja. Premaz nanesemo z valjčkom ali čopičem v tankem sloju vzdolžno letnic lesa. Zelo pomembno je nanesti tanko plast, saj debel sloj preprečuje dihanje lesa in lahko povzroči poškodbe. - Vzdrževanje
Enkrat letno preverjamo morebitne poškodbe ali deformacije lesa, svetuje Gradišnik. Napake odpravimo sproti. Premaze obnovimo na suhi in čisti podlagi in začnemo nanašati tankoslojni premaz. Običajno jih obnovimo v obdobju od treh do šestih let, odvisno od izpostavljenosti lesa.
Izbira ustreznega premaza
Pri izbiri premaza za zaščito lesa se priporoča uporaba olj, še posebej za trše in odpornejše vrste lesa, kot so macesen in hrast. Oljenje zagotavlja prepustnost vodne pare, omogoča lesu, da diha, in uravnava njegovo naravno vlažnost z okolico.
Bondex ponuja široko paleto izdelkov za zaščito in nego lesa, med katerimi izstopa Bondex ELITE olje za les na bio osnovi. Ta visokokakovostni premaz prodre globoko v les, ustvarja zaščitni sloj, ki odbija vodo, ščiti pred plesnijo in glivami ter ohranja naravni sijaj lesa.
Nanos olja za optimalno zaščito
Poraba olja za zaščito znaša 1 liter za 10-16 m2 površine. Postopek nanosa je preprost, a zahteva natančnost:
- Priprava površine: Očistite leseno površino s Bondex čistilom za les in pustite, da se popolnoma posuši.
- Nanos prvega sloja: Z mehko krtačo ali krpo enakomerno nanesite prvi sloj Bondex ELITE olja.
- Čas sušenja: Pustite, da se prvi sloj suši 3-5 ur. Sušenje je hitro in omogoča hitro nadaljevanje dela.
- Drugi nanos: Pri optimalnih pogojih zunanje temperature (23 °C) lahko drugi premaz izvedete že čez 16 ur.
Oglejte si video: Postopek obnove lesene terase
Zaščita lesa ni le estetski ukrep, ampak tudi nujna potreba za podaljšanje življenjske dobe lesenih površin. Z uporabo kakovostnih izdelkov, kot je Bondex ELITE olje za les in pravilno pripravo površine, lahko zagotovite, da bo vaš les ostal zaščiten, trpežen in lep skozi leta.
Bondex olja za les so visoko kakovostni premazi priznanega skandinavskega proizvajalca izdelkov za zaščito lesa. Gre za naravno in obstojno rešitev, ki zagotavlja učinkovito zaščito lesenih površin.
Ne pozabite, da redno vzdrževanje in pravilna izbira premazov igrata ključno vlogo pri zaščiti lesa. Sledite tem korakom in vaš les bo vedno v najboljšem stanju.
Kontakt ponudnika:
Grama d.o.o., Miklavška cesta 70, Hoče
info@grama.si 02 33 004 70 www.grama.si
Želja po gradnji lastnega doma so sanje marsikoga. Ta življenjsko pomembna in hkrati zahtevna odločitev prinaša številne dileme. Kako uresničiti svojo vizijo in hkrati spoštovati že grajeno okolje? Ključ do uspeha se skriva v kakovostnem sodelovanju med arhitektom in [...]
Želja po gradnji lastnega doma so sanje marsikoga. Ta življenjsko pomembna in hkrati zahtevna odločitev prinaša številne dileme. Kako uresničiti svojo vizijo in hkrati spoštovati že grajeno okolje? Ključ do uspeha se skriva v kakovostnem sodelovanju med arhitektom in [...]